Rozvojový projekt „Čítame pre radosť“ „UROBTE DRUHÝ KROK v prevencii pred šikanovaním“ Zvýšenie podielu OZE v obci Soľ Dajme spolu gól Pedagogický asistent v CPP Národný projekt POP III Národný projekt edIT Digitálny žiak ICILS Medzinárodná štúdia počítačovej a informačnej gramotnosti Národný projekt Pomáhajúce profesie 2 Spolu múdrejší 3 Podpora DPŠ a RŠ Projekt "Spolu múdrejší 2" Zlepšenie kľúčových kompetencií žiakov Základnej školy, Soľ 53 Zvýšenie inkluzívnosti vzdelávania v ZŠ Soľ Čítame radi 2 Projekt "Spolu múdrejší" Zlepšenie vybavenia šk. jedálni 2021 Príspevok na špecifiká - digitalizácia PRINED "Moderná škola - Základ života" Radosť pomáhať SME v škole ENGLISH ONE Múdrosť ukrytá v knihách Ryby, zelenina a pitný režim Are we growing up healthy? Program "Školské ovocie" Program "Školské mlieko" E - testovanie Recyklohry Digiškola Európskeho  týždňa športu - #BeActive Tenis do škôl Zober loptu, nie drogu PREVENTÍVNY PROJEKT „DETSKÁ POLICAJNÁ AKADÉMIA“ PREVENTÍVNY PROJEKT „Póla radí deťom“ Projekt „Pracuj v školskej kuchyni“. SINO ZEROclient IKT UČEBŇA 21.STOROČIA

Ryby, zelenina a pitný režim

Projekt Ryby, zelenina a pitný režim

Všetko začalo na jar 2014, keď školský odbor usporiadal pre vedúcich jedální porady, na ktorých osvetľoval význam týchto potravín vo výžive detí. Súčasťou porád boli aj stánky firiem, ktoré ryby do jedální dodávajú, a ochutnávky rybích pokrmov. Vedúce jedální sa mohli priamo u dodávateľov informovať na ponúkaný sortiment rýb, podmienky ich dodávok, poradiť sa, akú gastronomickú úpravu pri príprave rýb zvoliť, a rybie jedlá ochutnať. Závery z týchto porád boli písomne spracované a rozoslané do všetkých jedální Prešovského kraja.

Súčasťou praktickej realizácie bola aj osvetová činnosť

K praktickej realizácii projektu, ktorá bola stanovená na október 2014 a ktorá mala podporiť oslavy Svetového dňa výživy, sa prihlásilo niekoľko desiatok jedální. Mali nielen zaradiť zvýraznené potraviny do jedálneho lístka vo väčšom rozsahu, ale aj osvetovo a výchovne pôsobiť na stravníkov. V prednáškach, v školskom rozhlase, na nástenkách mali zoznámiť stravníkov s tým, aký význam majú ryby v jedálnom lístku. Prezentácie rýb a ich významu pre výživu sa ujali aj naši učitelia, ktorí pripravili tematické nástenky. Mnohé jedálne (aj tá naša v Soli) usporiadali aj výstavky a ochutnávky jedál z rýb.

Podpora jedál z rýb

Spotreba rýb je na Slovensku veľmi nízka, upozorňujú na to aj oficiálne štátne dokumenty, niektoré vedúce školských jedální považujú stav spotreby rýb deťmi za alarmujúci. V prieskumoch a anketách týkajúcich sa obľuby rybacích jedál medzi deťmi sa často objavujú názory ako: "Nemám rád ryby, takže ani rybie filé so zemiakovou kašou mi nechutí," alebo "Nejem kapra ani na Vianoce, ryby mi nechutia a v škole ich nejem". Tomu zodpovedá aj frekvencia rybích jedál na jedálnych lístkoch, školskej jedálne ich jednoducho ponúkajú menej často.

Jedálne, zapojené do projektu Prešovského kraja, mali rybie jedlá zaradiť na jedálny lístok tak, ako im prikazuje oficiálny dokument ministerstva školstva "Zásady pre zostavovanie jedálnych lístkov," teda každý týždeň. Projekt tak poskytol kuchárkam i príležitosť k tomu, aby vyskúšali nové a doposiaľ nepoužité receptúry z oficiálneho súboru schválených receptúr.

Pijme zdravo

Kvalitný pitný režim sa prelínal všetkými týždňami realizácie projektu v mnohých jedálňach. Deti boli poučené o vplyve vody na ľudský organizmus, do jedálnych lístkov boli zaraďované nielen obvyklé vody so sirupom, ale aj iné typy nápojov, najmä tie bez konzervačných látok a bez cukru. Často to boli ovocné šťavy, ktoré jedálne dostávajú v rámci programu Ovocie do škôl, tiež rôzne typy čajov, zelené, ovocné, a tiež minerálne vody.