Rozvojový projekt „Čítame pre radosť“ „UROBTE DRUHÝ KROK v prevencii pred šikanovaním“ Zvýšenie podielu OZE v obci Soľ Dajme spolu gól Pedagogický asistent v CPP Národný projekt POP III Národný projekt edIT Digitálny žiak ICILS Medzinárodná štúdia počítačovej a informačnej gramotnosti Národný projekt Pomáhajúce profesie 2 Spolu múdrejší 3 Podpora DPŠ a RŠ Projekt "Spolu múdrejší 2" Zlepšenie kľúčových kompetencií žiakov Základnej školy, Soľ 53 Zvýšenie inkluzívnosti vzdelávania v ZŠ Soľ Čítame radi 2 Projekt "Spolu múdrejší" Zlepšenie vybavenia šk. jedálni 2021 Príspevok na špecifiká - digitalizácia PRINED "Moderná škola - Základ života" Radosť pomáhať SME v škole ENGLISH ONE Múdrosť ukrytá v knihách Ryby, zelenina a pitný režim Are we growing up healthy? Program "Školské ovocie" Program "Školské mlieko" E - testovanie Recyklohry Digiškola Európskeho  týždňa športu - #BeActive Tenis do škôl Zober loptu, nie drogu PREVENTÍVNY PROJEKT „DETSKÁ POLICAJNÁ AKADÉMIA“ PREVENTÍVNY PROJEKT „Póla radí deťom“ Projekt „Pracuj v školskej kuchyni“. SINO ZEROclient IKT UČEBŇA 21.STOROČIA

Moderná doba prináša nám rodičom vyšší životný štandard, viac možností realizovať sa a mnoho ďalších pozitívnych efektov. Na druhej strane však aj menej času na blízkych. Neustále sa náhlime za niečim dôležitým, neraz sa stane, že raňajkujeme po stojačky, alebo neraňajkujeme vôbec a naše deti nás pritom pozorujú.

Medzi 2. a 15. rokom sa váha a výška dieťaťa viac ako zdvojnásobí.

Práve v detstve sa vytvára základňa, z ktorej organizmus čerpá po celý život. Naše deti si zaslúžia dostať šancu na zdravú výživu. Buďme im teda tým správnym vzorom a podporujme ich v zdravých stravovacích návykoch.

S potešením môžeme konštatovať, že čoraz viac rodín preferuje zdravý životný štýl, ktorého súčasťou je i zdravé stravovanie.

Správna výživa je totiž základom pre lepšiu schopnosť sústrediť sa v škole a dosahovať lepšie výsledky.

Ani zlepšujúce sa povedomie o zdravom stravovaní však nedokázalo zvrátiť negatívny trend rastúcej nadváhy a obezity u detí.

Podľa národného programu prevencie obezity asi 20% detí trpí nadváhou a tretina z nich je obézna.

Nadváha a obezita ovplyvňujú telesné i duševné zdravie a hrajú významnú úlohu v rozvoji najzávažnejších chronických neinfekčných chorôb *:

• kardiovaskulárne ochorenia (ischemická choroba srdca, hypertenzia, cievne mozgové príhody, varikózna choroba žíl, tromboembolická choroba),
  • metabolické ochorenia (metabolický syndróm, inzulínová rezistencia, porucha glukózovej tolerancie, diabetes mellitus 2. typu, dyslipidémie, hyperurikémia),
  • niektoré onkologické ochorenia (rakovina hrubého čreva, rakovina prsníka, maternice, vaječníkov, rakovina žlčníka a žlčových ciest, pankreasu, pečene),
  • niektoré gynekologické ochorenia (poruchy menštruačného cyklu, neplodnosť, komplikácie v gravidite a pri pôrode, gynekologické zápaly),
  • niektoré choroby kĺbov, kostrového a svalového systému (degeneratívne ochorenia kĺbov a chrbtice, hlavne gonartróza a coxartróza),
  • niektoré kožné ochorenia (exémy, mykózy, celulitída),
  • niektoré psychosociálne poruchy (nízke sebavedomie, seba obviňovanie, poruchy motivácie, depresia, úzkosť, poruchy príjmu potravy ako kompulzívne prejedanie, bulímia, anorexia).

* Výpis chorôb, ktoré sú spôsobené, alebo podporované nadváhou a obezitou sme čerpali z národného programu prevencie obezity.

Každý z nás može urobiť niečo, čo prispeje k zdravej výžive detí. Spoločnosť RAJO, a.s. sa preto rozhodla vstúpiťdo školského mliečneho programu s cieľom pomôcť vytvoriť zdravé stravovacie návyky u detí. Školské mlieko mnohí dobre poznáme ešte z čias, keď sme sami sedeli v školských laviciach. RAJO však pripravilo niečo nové.

Moderné a inovatívne riešenie školského mliečneho programu, ktorý pitie mlieka zatraktívni pre deti a zjednoduší jeho realizáciu.

Naši žiaci dostávajú mlieko priamo k obedu podobne ako školské ovocie.