Oznam
Školský klub detí – Starým rodičom
Milí naši seniori i starí rodičia, buďte našimi múdrymi starcami a starenkami, ktorých život oslovuje, povzbudzuje i usvedčuje. Na Vás najlepšie vidieť, ako sa vo Vás odráža diamant pravdy, lásky a dobra… Veríme že darček, ktorý sme vyrobili v školskom klube, Vás poteší.
Ďakujeme za všetko. Vaše vnúčatá.
Vychovávateľka Ingrid Lendacká
Stolnotenisová liga
Dňa 13.10. sa naši žiaci zúčastnili 1. kola Stolnotenisovej ligy vo Vranove nad Topľou.
Boli rozdelení do skupín z ktorých sa prebojovali do osemfinalových kôl iba Ján Šopiak VI.A a Matúš Turták VIII.B
Našu školu reprezentovali:
Ján Šopiak VI.A
Nikolas Mačala VI.A
Imrich Jurmák VIII.B
Matúš Turták VIII.B
Tobias Bužo VIII.B
Ján Bužo IX.A
Daniel Mitáč IX.A
Všetkým zúčastneným žiakom ďakujeme za reprezentáciu školy a želáme veľa úspechov.
Mgr. Jakub Straka
Návšteva múzea v Hanušovciach
Kto by nechcel cestovať v čase? Prekročiť obmedzujúce hranice a na vlastnej koži zažiť skutočnosti poznané len z kníh a hodín dejepisu? Nie úplne, ale dosť reálne takúto možnosť ponúka Archeopark Živá archeológia v Hanušovciach nad Topľou, ktorý 12. októbra 2023 navštívili žiaci V.A a V.B triedy so svojimi učiteľmi.
Jediné živé archeologické múzeum v prírode na Slovensku ponúka možnosť nielen vidieť, ale zažiť návrat do najstarších období ľudských dejín. Päť obydlí z piatich období praveku a včasného stredoveku je obohnaných palisádou so vstupnou vežou. Objekty z doby kamennej, bronzovej, železnej a slovanského obdobia sú replikou archeologických nálezov z východného Slovenska. Žiaci si mohli vyskúšať vyrobiť bronzové prstene či farebné náramky a hlavne naživo vidieť, čo sa teoreticky naučili na hodinách dejepisu.
Niekdajšie Vlastivedné múzeum dokumentuje rovnocenne prírodu, archeológiu, históriu i etnografiu vranovského regiónu. Všetky tieto expozície boli obohatené odborným výkladom.
Žiaci boli radi, že mohli zažiť jedinečný výlet v čase v jedinečnom priestore.
Fotky si môžete pozrieť vo fotogalérii na stránke školy.
Mgr. Jozef Ceľuch a Ing. Viera Šerešová
Rodičovské združenie
ŠKD – Naši zvierací kamaráti (Svetový deň zvierat)
Tento deň bol ustanovený za Svetový deň zvierat - World Animal Day (WAD) - na Európskej konferencii ekológie vo Florencii v roku 1931. WAD mal spočiatku upozorniť na kritickú a neutešenú situáciu ohrozených druhov živočíchov. Až neskôr sa začal vzťahovať na všetky druhy zvierat bez rozdielu. Takisto sa začal pripomínať v čoraz väčšom rozsahu po celom svete.
Od tridsiatych rokov každoročne pripravujú organizácie zamerané na ochranu zvierat, útulky pre zvieratá i jednotlivci podujatia, ktorými sa snažia naplniť poslanie WAD, ktorými sú:-
oslava života zvierat v každej podobe,
-
oslava vzťahu medzi ľudstvom a ríšou zvierat
-
pripomínanie si a zdôraznenie nezastupiteľnej úlohy, ktorú hrajú zvieratá v našom živote od poskytovania potravy, cez úlohu spoločníka, pomocníka a podporovateľa, prinášajúceho do nášho života pocit, že zázraky sa ešte dejú,
-
uvedomenie si mnohorakého spôsobu, akým zvieratá obohacujú náš život a vyjadrenie vďaky, ktorá im za to náleží.
World Animal Day prináša príležitosť zamyslieť sa aj nad tým, či náš vzťah k zvieratám, a to, čo nám poskytujú, je rovnako obohatením a dobrodením pre ne.Vychovávateľka Ingrid Lendacká
-
Školský klub Detí. AKO DOSTAŤ DO DETÍ VITAMÍNY.
Každodenný prídel ovocia a zeleniny je dôležitý po celý život a s jeho zaradením do jedálnička by sa malo začať čo najskôr. Napriek tomu nie je výnimkou dieťa, ktoré ovocie a zeleninu odmieta. Prichádza tak o prísun vitamínov, bielkovín, antioxidantov a minerálov zásadných pre správny vývoj a rozvoj imunity.
Deti preferujú sladkú chuť, preto je spočiatku vhodné ponúkať im ovocie a postupne primiešavať aj zeleninu, na ktorú si zvykajú pomalšie. Niekedy to trvá dlhšie, kým dieťa vezme určitú zeleninu na milosť. Väčší úspech budete mať, keď si dieťa urobí k zelenine pozitívny vzťah, napríklad, keď si spoločne vypestujete vlastný hrášok, alebo keď ho necháte v obchode alebo na trhu vybrať si na čo má samo chuť.
Zábavné ovocie a zelenina láka k nakusnutiu.
Vychovávateľka Ingrid Lendacká