V júni 2022 si učitelia a žiaci SZUŠ pripravili tanečný projekt ÚSCHOVŇA ZBYTOČNOSTÍ, inšpirovaný renesančným umelcom a vynálezcom Leonardom da Vinci.
Avšak Leonardo inšpiroval aj výtvarníkov, ktorí sa jeho dielu venovali na hodinách výtvarného odboru. Z týchto prác vznikla metodická príručka pre ostatné školy i širokú verejnosť. Najkrajšie žiacke práce boli počas divadelných predstavení vystavené vo vestibuloch divadiel, aby si ich mohli pozrieť všetci návštevníci.
Zapojili sa aj žiaci ZŠ Soľ. Tí si v rámci projektu vyskúšali dve menej bežné techniky. Prvou je asambláž. Ide o trojrozmernú podobu koláže, pri ktorej sa používajú rôzne predmety dennej spotreby, ale aj odpadové materiály. Tie umelci často spájajú do nečakaných, často náhodných kombinácií.
Leonardo da Vinci nebol len maliar a umelec, ale aj konštruktér a vynálezca. Jeho zvedavosť nemala hraníc. Preto sme sa pokúsili spojiť Leonardove najvýraznejšie vlastnosti do jedného celku. Skombinovali sme kreativitu, estetické cítenia a túžbu po poznaní, a vytvorili sme nové originálne dielo. Táto technika sa najviac zapáčila asi žiakovi Vladimírovi Dobrianskému. S nadšením rozoberal rôzne mechanizmy na súčiastky a naspäť ich skladal do vopred zvoleného obrazu. Kto pozná Vladka, dobre vie, že je veľkým fanúšikom dinosaurov. Preto sa nemôžeme čudovať, že si pre svoje dielo vybral práve tento motív.
Aj druhá technika, na ktorej sme spolupracovali, nie je celkom bežná. Žiaci na hodinách prejavili záujem o kaligrafiu, a tak sme hľadali možnosti, ako túto ich túžbu naplniť. Dobrým riešením bolo vytvorenie kaligramu. Je to báseň alebo iný text, ktorej slová sú usporiadané typograficky do obrazca. Je to príklad prepojenia literatúry a výtvarného umenia, kde v jednom umeleckom diele splýva viacero umeleckých druhov. Pre kaligram je typické, že slová priamo súvisia so zobrazovaným objektom. Na realizáciu sme si vybrali text piesne z nášho autorského divadla, ktorý opisuje Monu Lízu. Ten žiaci vpísali do obrysov tohto slávneho diela.
Práce žiakov boli prezentované nielen na spomínanej vernisáži, ale aj v metodickej príručke „Tvoríme s Leonardom“, ktorá pri tejto príležitosti vznikla.
Záznam celého predstavenia, klipy z prípravy, metodickú príručku, texty piesní, fotografie a množstvo iných materiálov nájdete priamo na stránke:
https://www.uschovnazbytocnosti.sk/