Navigácia

Projekt - Identifikácia psychosociálnych faktorov inkluzívneho prostredia pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v období školskej dochádzky Školský podporný tím (ŠPT) Príspevok na špecifiká – Podpora digitálnej transformácie vzdelávania PISA 2025 - pilotné meranie Rozvojový projekt „Čítame pre radosť“ „UROBTE DRUHÝ KROK v prevencii pred šikanovaním“ Zvýšenie podielu OZE v obci Soľ Dajme spolu gól Pedagogický asistent v CPP Národný projekt POP III Národný projekt edIT Digitálny žiak ICILS Medzinárodná štúdia počítačovej a informačnej gramotnosti Národný projekt Pomáhajúce profesie 2 Spolu múdrejší 3 Podpora DPŠ a RŠ Projekt "Spolu múdrejší 2" Zlepšenie kľúčových kompetencií žiakov Základnej školy, Soľ 53 Zvýšenie inkluzívnosti vzdelávania v ZŠ Soľ Čítame radi 2 Projekt "Spolu múdrejší" Zlepšenie vybavenia šk. jedálni 2021 Príspevok na špecifiká - digitalizácia PRINED "Moderná škola - Základ života" Radosť pomáhať SME v škole ENGLISH ONE Múdrosť ukrytá v knihách Ryby, zelenina a pitný režim Are we growing up healthy? Program "Školské ovocie" Program "Školské mlieko" E - testovanie Recyklohry Digiškola Európskeho  týždňa športu - #BeActive Tenis do škôl Zober loptu, nie drogu PREVENTÍVNY PROJEKT „DETSKÁ POLICAJNÁ AKADÉMIA“ PREVENTÍVNY PROJEKT „Póla radí deťom“ Projekt „Pracuj v školskej kuchyni“. SINO ZEROclient IKT UČEBŇA 21.STOROČIA

Are we growing up healthy?

V4VOICES

Internetová prevencia zameraná na zdravý životný štýl adolescentov založená na vplyve sociálnych noriem.

 

Čo je V4Voices?

V4Voices si kladie za cieľ preskúmať realizovateľnosť internetovej intervencie zameranú na zdravý životný štýl (konzumácia alkoholu, tabaku a marihuany, raňajkovanie, spotreby ovocia a zeleniny, pohybová aktivita) medzi mladistvými v krajinách Višegrádskeho regiónu.

 

V4Voices má za úlohu tieto ciele:

  1. Preveriť uskutočniteľnosť (t.j. pochopenie, užitočnosť a aplikovateľnosť) internetovej prevencie založenej na využití vplyvu sociálnych noriem;
  2. Overiť účinok tejto internetovej intervencie v skupine účastníkov štúdie v porovnaní s kontrolou skupinou v priebehu 5 mesiacov.

 

Internetová intervencia V4Voices je súčasťou projektu „ARE WE GROWING UP HEALTHY? Social norms approach to promote  healthy adolescent lifestyle in Visegrad“ financovaného Medzinárodným Višegrádskym Fondom (projekt č. 21410316).

Are we growing up healthy? Vyrastáme zdravo? Tak sa volal projekt, počas ktorého sa odborníci na životný štýl zaoberali rizikovým správaním pätnásťročných. Výskumu sa zúčastnilo vyše dvetisíc žiakov z náhodne vybraných škôl v krajinách Višegrádskej štvorky.

Projekt sa zameral na výskum a možnosti intervencií, ktoré sa týkajú sociálnych noriem a prevencie rizikových faktorov u teenagerov. Cieľom je poskytnúť mladým ľuďom informácie o správaní rovesníkov v podobe spätnej väzby. Tieto metódy sa používajú ako prostriedok prevencie v USA a v Austrálii, s realizáciou projektu možno túto preventívnu metódu popularizovať aj v európskych krajinách.

Odborníci sa v rámci stredoeurópskej kampane V4Voices pýtali deviatakov, či pravidelne raňajkujú, jedia ovocie a zeleninu, či sa venujú nejakej pohybovej aktivite alebo či majú skúsenosti s konzumáciou alkoholu alebo napríklad fajčením marihuany. A taktiež ako vnímajú podobné správanie u svojich rovesníkov.

Výskum vychádzal z myšlienky, že ak deti považujú svoju zveličenú predstavu o svojom okolí za normálny stav, majú menšie zábrany k rizikovému správaniu. Zistili sa mierne rozdiely v správaní žiakov z jednotlivých krajín. Jedno však bolo spoločné - a síce, že deti výrazne zveličujú rizikové správanie svojich spolužiakov, čo sa týka konzumácie alkoholu a fajčenia tabakových výrobkov a marihuany.

Za posledných tridsať dní napríklad priznalo fajčenie cigariet 21 percent žiakov, ale viac ako polovica opýtaných si myslí, že fajčí väčšina spolužiakov. Dievčatá pritom zveličujú viac ako chlapci a potvrdil sa aj trend zistený inými štúdiami, že dievčatá v tomto veku fajčí viac ako chlapci.


Následne sa dvadsiatka žiakov, ktorí zastupujú zúčastnené krajiny zišla na workshope v slovenskej obci Danišovce. Pobyt bol zameraný na počúvanie ich subjektívneho vnímania problematiky rizikového správania v ich konkrétnom prostredí. Žiaci prezentovali dané témy a vyjadrovali sa aj k obsahu pripravovanej spätnej väzby. Vybraní žiaci mali ďalej fungovať na svojich školách ako patróni a pomocníci projektu. Spätnú väzbu na svoje odpovede deti získali prostredníctvom webových stránok V4Voices.

 

PRÍNOS PROJEKTU                      

Prínos projektu, ktorého úplný názov znie „Are we growing up healthy? Social norms approach to promote healthy adolescent lifestyle in Visegrad“ spočíva v nastavení partnerstva pracovísk u nás, v Česku, Poľsku a v Maďarsku  pre oblasť preventívnych programov zameraných na rizikové správanie detí a mládeže. Dôležité pritom je samotné zapojenie detí, ktoré sa na tvorbe tohto preventívneho nástroja podieľali.

 

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola Soľ 53
    Soľ 53, 094 35 Soľ
  • +421 574496324