Od 16. marca uplynulo 6 týždňov, čo sa zavreli brány škôl a žiaci aj učitelia zostali doma. Nie sú však prázdniny! Učitelia majú za úlohu učiť žiakov z domu: to znamená písomne alebo ústne komunikovať so žiakmi, zadávať žiakom úlohy, vysvetľovať učivo, kontrolovať splnenosť úloh a hodnotiť splnené úlohy. Žiaci majú za úlohu písomne alebo ústne komunikovať so svojimi učiteľmi, plniť domáce úlohy a cez Edupage alebo mailovou poštou poslať učiteľom vypracované zadania.
Sú žiaci, ktorí si veľmi poctivo plnia svoje povinnosti a vypracovali všetky zadania zo všetkých predmetov tak, ako to boli zvyknutí robiť počas normálnej školskej dochádzky. Niektorí žiaci pracovali prvé dva – tri týždne, vypracovali niektoré zadania hlavne z testov Alf, ale ďalšie zadania napr. z učebníc alebo pracovných listov už neurobili.
A sú žiaci, a bohužiaľ je ich väčšina, ktorí nerobia vôbec nič!!! Pýtame sa, čo robia 6 týždňov doma? A pýtame sa, čo robia rodičia týchto žiakov, keď vidia, že ich dieťa nepracuje? Ako kontrolujú jeho zadania úloh a ich splnenie? Spoliehajú sa na to, že minister školstva vyhlásil, že sa žiakom nemajú dávať známky a nikto nemôže opakovať ročník?
Áno, minister školstva vydal 6. apríla 2020 Usmernenie na hodnotenie žiakov základných škôl v čase mimoriadnej situácie, spôsobenej prerušením vyučovania v školách v školskom roku 2019/2020, ale odporúčam rodičom prečítať si ho celé.
Napr. V odseku ,,Zásady hodnotenia,, v bode 8. sa uvádza: O spôsobe hodnotenia ( klasifikácia alebo slovné hodnotenie) jednotlivých vyučovacích predmetov rozhodne v čase mimoriadnej situácie riaditeľ školy po prerokovaní s pedagogickou radou .
V odseku ,,Získavanie podkladov na hodnotenie ,, v bode 1. sa uvádza: Podklady na hodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov žiakov získava učiteľ v čase prerušeného vyučovania v školách najmä z portfólií žiackych prác a rozhovormi so žiakmi, príp. konzultáciou s rodičmi. Podkladmi môžu byť projekty, riešenia komplexných úloh, samostatné praktické práce spracované žiakmi počas domácej prípravy s prihliadnutím na individuálne podmienky každého žiaka.
V odseku ,,Ukončenie stupňa vzdelania,, v bode 2. sa uvádza: V prípade, že by žiakovi deviateho ročníka z objektívnych príčin hrozilo prepadnutie (napr. na polroku mal nedostatočnú z dvoch a viacerých predmetov alebo bol neklasifikovaný), bude mu určený termín na preskúšanie pred začiatkom nasledujúceho školského roka.
V odseku ,,Postup do vyššieho ročníka,, v bode 2. sa uvádza: V čase mimoriadnej situácie je vo výnimočných prípadoch možné určiť pred postupom do vyššieho ročníka preskúšanie u tých žiakov 2. stupňa ZŠ, ktorí zo subjektívnych príčin neplnili požiadavky vyučovania na diaľku a dosiahli neuspokojivé výsledky za obdobie pred prerušením vyučovania. Preskúšanie je možné najskôr dva mesiace po obnovení vyučovania v školách alebo do 31.8.2020. O preskúšaní žiaka rozhoduje pedagogická rada.
V bode 3. toho istého odseku sa uvádza: V čase mimoriadnej situácie žiaci druhého stupňa ZŠ, ktorí v 1. polroku dostali známku nedostatočnú z dvoch a viac predmetov alebo boli neklasifikovaní, môžu absolvovať komisionálne skúšky najneskôr do 31.8.2020.
Na záver:
Žiadam všetkých žiakov, aby si plnili svoje povinnosti, a tých, ktorí ešte nezačali, aby čo najskôr vypracovali nesplnené zadania.
A vyzývam všetkých rodičov, aby dôsledne kontrolovali svoje deti a nespoliehali sa len na to, že im povedia, že už úlohy majú, alebo dokonca že žiadne nedostali!
Vedenie ZŠ Soľ.