Školský rok sa pomaly ešte len rozbieha a my už máme za sebou aj prvú tohtoročnú exkurziu v rámci geografie a dejepisu. Naším cieľom bola náučná plavba loďou Bohemia po Domaši. Cestou tam sme sa na chvíľu zastavili a prešli po hrádzi na vodnej nádrži Veľká Domaša.
Počas samotnej plavby sme sa dozvedeli množstvo informácií o histórii vodného diela v kontexte doby. Hovorené slovo striedali autentické zvuky z dôb minulých, ale aj hudba vystihujúca obdobie vo vtedajšom Československu a neskôr v samostatnom Slovensku.
Dozvedeli sme sa, ako vznikol názov Domaša, koľko stála výstavba vodného diela, čo prežívali ľudia, ktorí opúšťali svoje domovy, ako to bolo počas rôznych významných medzníkov v našom štáte a spoznali sme aj víziu rekreačnej oblasti na najbližšie roky.
Plavba trvala približne 1 hodinu a 15 minút, loď vyplávala z rekreačnej oblasti Domaša Dobrá v smere na Valkov, následne sa vracala až k priehradnému múru a prichádzala späť do prístavu so žiakmi II. stupňanašej školy 13. septembra 2022.
Užili sme si krásny slnečný deň, plavba po Domaši nás všetkých rozhodne očarila.
Mgr. Borošová