Vyplácanie cestovného
Riaditeľstvo ZŠ Soľ oznamuje, že dňa 13. decembra 2012 sa od 13:30 hod. bude vyplácať cestovné. Na vyplatenie sumy je potrebné priniesť občiansky preukaz.
Mikuláš na našej škole :-)
Aj tento rok bol na našej škole Mikuláš.
Október - mesiac úcty k starším
Žiaci našej školy si pod vedením učiteliek ( Mgr. T. Kmecová , Mgr. M. Straková, Mgr. A. Kandalová ) pripravili kultúrny program s ktorým vystupovali na akcii Október - mesiac úcty k starším .
Rodičovské združenie
Vážení rodičia pozývame Vás na celoškolské rodičovské združenie, ktoré sa uskutoční 23.10.2012 o 15:30 hod. v budove školy.
Svetový deň výživy
Dňa 16.10.2012 sa v ZŠ Soľ uskutočnila akcia pri príležitosti Svetového dňa výživy. Prvá vyučovacia hodina dňa bola venovaná dôležitosti raňajok ako súčasti zdravej výživy a zdravá výživa tvorila prierezovú tému počas celého vyučovania. Školská jedáleň v spolupráci s pedagogickým zborom pripravila pre všetkých žiakov školy zdravé raňajky a síce tmavý chlieb, tvarohovú a mrkvovú nátierku, mlieko a jablká. Keďže škola je zapojená do Mliečneho programu aj do programu Školské ovocie, mliečne výrobky a ovocie sú aj po iné dni súčasťou každého obeda v školskej jedálni, v ktorej obedujú všetci žiaci našej školy.
Škola v prírode
Slovensko nie je veľké, a predsa sa vyznačuje rozmanitosťou prírodných krás. Symbolom týchto krás boli a sú, bezpochyby zaslúžene, Tatry, ktoré nadchýňajú svojou mohutnosťou končiarov, spleťou hrebeňov a dolín. Tatry patria svojou výnimočnosťou medzi najvyššie pohorie Slovenska a tiež sa vyznačujú ďalšími naj; najvyššie položené krasové javy, najväčší počet jazier, najhlbšie a najväčšie jazero, najvyšší a najmohutnejší vodopád, najvyššia horná hranica lesa.
Ešte veľa naj by sme našli v Tatrách, ktoré sú naozaj krásne a naše. A preto, aby tieto naj videli a poznali aj naše deti, sme sa od 8.10. do 12.10 zúčastnili školy v prírode v Tatranskej Lomnici. Tohto roku sme im tieto naj naozaj mohli predviesť v plnej kráse, pretože nám počasie naozaj prialo. Žiaci zvládli túry, ktorými si dokázali vlastnú vytrvalosť. Navštívili sme Popradské pleso, Štrbské pleso, vyviezli sa lanovkou na Skalnaté Pleso a odtiaľ prešli po magistrále Tatier na Zamkovského chatu a ukončili túru lanovkovou dráhou (zvanou Zubačka) z Hrebienka do Starého Smokovca. Aj toho roku sme navštívili Národné múzeum v Tatranskej Lomnici a zase viac spoznali Tatry.
Myslím, že každý by mal naše Tatry navštíviť, a preto sme radi, že sme deťom túto možnosť poskytli. Dúfam, že aj naši žiaci si školu v prírode užili, niečo sa naučili a oddýchli si v krásnej prírode.
Polícia
Dňa 3.10. 2012 sa uskutočnila, ako každý rok policajná akcia. Tohto roku nám policajti predviedli viac policajnej techniky a porozprávali deťom o bezpečnosti na cestách.
Témou akcie bol alkohol za volantom a jeho nebezpečenstvo. Žiaci sa dozvedeli o tejto téme trochu viac. Cieľom bolo, aby si uvedomili aj také nebezpečenstvo, ktoré ich môže stretnúť na ceste zo strany chodca, ktorý je tiež účastníkom cestnej premávky.
Žiaci mali možnosť si v tomto smere vyskúšať fúkať do prístroja, ktorým sa meria alkohol u vodičov. Takisto si mohli prezrieť aj služobné autá a motorku. Za túto akciu chceme poďakovať policajtom z Krajského dopravného inšpektorátu dopravnej polície v Prešove, že deťom predviedli a porozprávali o svojej práci.
Našim žiakom určite táto názorná ukážka, dá viac rozhľadu a informácii o práci policajtov.
Svetového dňa bez násilia
Dňa 2.10.2012 pri príležitosti Svetového dňa bez násilia sa v rozhlase našej školy odvysielala relácia na túto tému. Žiaci boli oboznámení s tým, prečo si pripomíname tento deň a prečo je potrebné šíriť posolstvo „nenásilia“.
Tu je prepis rozlasového vysielania :
Dňa 2.10. v deň narodenín Gandiho si pripomíname Medzinárodný deň bez násilia. Valné zhromaždenie OSN hlasovalo dňa 15. júna 2007 za ustanovenie 2. októbra ako Medzinárodného dňa bez násilia. Uznesenie valného zhromaždenia žiada všetkých členov OSN pripomínať si tento deň a šíriť posolstvo „nenásilia“, okrem iného prostredníctvom vzdelávania a informovania verejnosti.
Človek je jedinečný tvor. Nikde vo svete nenájdeme dvoch ľudí, ktorí sú úplne rovnakí, či už ide o vzhľad, správanie alebo konanie. Aj každé dieťa, ktoré sa narodí, je jedinečné a nikde po svete nechodí jeho dvojča.
Každú minútu sa niekde na svete narodí nejaké dieťa. Niektoré deti majú šťastie a narodia sa rodičom, ktorí sa na svoj prírastok tešia a sú naň pripravení. V niektorých prípadoch sa dieťa síce narodí, ale už od prvej minúty nemá na ružiach ustlané. Možnosti je veľmi veľa – rodičia ho nechcú, pretože trpí nejakým handicapom, narodí sa do rozvrátenej rodiny, narodí sa rodičom, ktorí ešte nie sú pripravení niesť toľko zodpovednosti alebo sa narodí rodičom, ktorí sa nevedia postarať ani o seba, nieto ešte o dieťa. A práve tieto deti už od narodenia žijú v neustálom ohrození.
V dnešnej dobe sme čoraz viac zavalení správami, či už sa s nimi stretneme v novinách, alebo v televízii, ktoré nás chcú upozorniť na týranie detí. Z reklám sa dozvedáme o čoraz väčšom množstve detských liniek dôvery, ktoré sa zriadili práve na účel pomoci deťom, ktoré to potrebujú. Žiaľ, na tieto telefónne čísla volá čoraz viac detí. K týraniu detí dochádza hlavne v tých rodinách, kde rodičia nevedia vychovať svoje deti. Uchyľujú sa k fyzickému násiliu, trápeniu dieťaťa, týraniu, ale veľmi často ide o psychické násiel, ktoré zanecháva v detskej duši oveľa hlbšie rany. Či už ide o citové vydieranie, využívanie, nadávky, slovné ubližovanie.
V minulosti sa ľudia nezaoberali deťmi a ich svetom tak, ako je to v súčasnosti. Zaujímavý je fakt, že najprv bola prijatá deklarácia práv zvierat a až o niekoľko dlhých rokov na veľký tlak verejnosti bola prijatá aj deklarácia práv detí. Už tento samotný fakt prezrádza postoj ľudí v minulosti k tejto problematike, ktorý sa udržal u niektorých jedincov až doteraz.
Aj šikanovanie je prejavom násilia. Keď človek číta správy o neutíchajúcom ubližovaní nevinným deťom, neraz ho pochytí zúfalstvo nad ľudskou hlúposťou a sebectvom. Dajú sa tieto zverstvá zastaviť? Určite áno, len to vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti. Každý z nás musí začať hlavne od seba, treba sa pokúsiť o zamyslenie sa nad sebou a svojim konaním. Potom treba už len dúfať, že aspoň niečo máličko sa zmení a život detí bude znova pestrofarebný.
Európsky deň jazykov
Aj na našej škole sme si pripomenuli Európsky deň jazykov (26.septembra) - besedou,výrobou projektov a rozhlasovou reláciou, ktorej prepis si môžte prečítať:
Vraví sa: Koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom.
Dnes si pripomíname Európsky deň jazykov. Koľko toho o nich vieme?
Na svete existuje približne 6500 jazykov. Ten náš, slovenčina, patrí do indoeurópskej jazykovej rodiny, ktorá sa ďalej delí na skupiny. Najznámejšie sú slovanská skupina, kde zaraďujeme aj náš jazyk, angličtina a nemčina patria medzi germánske, španielčina a francúzština medzi románske.
Slovenčina, tak ako ju poznáme dnes len s malými obmenami, existuje len 2 storočia vďaka Ľudovítovi Štúrovi.
Ale dosť teórie! Vedeli ste :
· že každých 15 dní vymrie na svete nejaký jazyk?
· že vedci v severovýchodnej Indii len nedávno objavili nový jazyk Koro
· že jazykom s najväčšou slovnou zásobou je angličtina a najmenšiu má jazyk Taki Taki, ktorý obsahuje 340 slov?
· že esperanto je najpoužívanejší umelo vytvorený jazyk?
· že čínština je jediným moderným písmom, ktorý nemá abecedu? Namiesto nej používa asi 50 000 znakov.
· že najzložitejší čínsky znak má 64 ťahov a znamená "uvravený"?
· že najstarším písmenom anglickej abecedy je písmeno O, ktoré sa nezmenilo od r. 1300 pred naším letopočtom?
· že najviac písmen má abeceda v Kambodži až 72?
· že najväčším počtom jazykov sa hovorí v Papua Novej Guinei, kde ľudia hovoria až 820-timi jazykmi?
Čo z toho vyplýva? Že by sme mali byť vďační za tú našu slovenčinu.
Koniec roka
29.6.2012 aj naša škola slávnostne ukončila školský rok 2011/2012. V úvodnom príhovore zhodnotil uplynulý školský rok pan riaditeľ a následne sme odmenili žiakov za vynikajúce študijné výsledky, výbornú dochádzku, reprezentáciu školy. Prihovoril sa nám aj starosta obce. Rozlúčili sme sa s našími deviatakmi, zaželali im veľa úspechov na nových školách.
Všetkým žiakom našej školy prajeme príjemné prežitie letných prázdnin a množstvo krásnych zážitkov.
Výlet na Ľubovniansky hrad
Dňa 5.júna 2012 sa uskutočnil školský výlet žiakov 1.stupňa našej školy. Navštívili sme hrad v Starej Ľubovni a skanzen pod hradom, kde bol pripravený bohatý program. Žiaci riešili rôzne úlohy za ktoré boli odmenení mincami. Po úspešnom zvládnutí všetkých úloh, boli odmenení darčekom. Počasie nám síce neprialo, no zážitky nám aj tak vyčarili úsmev na tvári. Foto nájdete v albume
Fyzikálna olympiáda.
30. mája 2012 sa v Centre voľného času vo Vranove nad Topľou uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie obvodových kôl olympiád, na ktorom boli oceneným žiakom odovzdané diplomy a ceny. Za našu školu sa tohto vyhodnotenia zúčastnil Juraj Hlad - žiak 9.B triedy, ktorý v obvodovom kole získal 1. miesto vo fyzikálnej olympiáde kategórie E a stal sa tiež úspešným riešiteľom krajského kola.
Slávik Slovenska
10. mája 2012 sa v Centre voľného času vo Vranove nad Topľou uskutočnilo okresné kolo 22. ročníka
celoslovenskej súťaže v speve ľudovej piesne Slávik Slovenska. Na okresnom kole si zaspievali a našu
školu reprezentovali títo žiaci: I. kategória – Sára Keblešová I.A, II. kategória – Marek Bužo 5.A a III.
kategória Jaroslav Mačo 9.A. Bolo to ich prvé verejné vystúpenie na súťaži a zvládli ho výborne.
Malý futbal
Naši žiaci úspešne reprezentovali ZŠ Soľ v obvodnom kole súťaže - Malý futbal, kategória starší žiaci v ktorom získali I. miesto a zaroveň sa prebojovali na krajské kolo tohto podujatia. Mužstvo tvorili hráči: Revaj V., Palpaš Š., Kindrík K., Susečko J., Čurlík M., Čikal M., Gordan M., Kroka M., Kroka J. a Straka J. Gratulujeme :-) .
Deň Zeme
22. apríl je dňon, v ktorý si máme uvedomiť, aké krehké je prostredie našej planéty Zeme. Je nás 7 miliárd. Každý z nás si berie, čo potrebuje a nepozerá na dôsledky. Pri náznaku ekeologického zmýšľania len mávneme rukou a povieme si: "Ja jediný svojím triedením odpadu alebo jeho zbierením nič nezmením." Ak si to povie 7 miliárd ľudí, tak naozaj nezmeníme nič. Ale aj kvapka v mori má zmysel. Veď more sa skladá práve z takýchto kvapiek. To sme si uvedomili aj my na škole. Naši žiaci, za podpory odboru životného prostredia, ktoré poskytlo jednorázové rukavice a vrecia, vyčistili breh potoka a okolie školy. Nielenže vyzbierali odpadky, ale aj odstránili trávu a dreviny, ktoré by mohli byť prekážkou pri väčšom prietoku vody počas záplavových období. Tak Vás teraz cestou do školy neznechutia porozhadzované papiere vôkol, iba ak písomka na ktorú ste sa mohli lepšie pripraviť.