Začiatky našej školy siahajú až do roku 1600, kedy sa zachovali správy o postavení katolíckej školy a fary. Katolícka škola je písomne doložená z r 1771. Vtedy sa v nej učili čítať a písať štyria žiaci.
V Soli existovala aj evanjelická škola, ktorá ja doložená k roku 1620. Na nej pôsobil aj slávny český a slovenský spisovateľ a historik Jakob Jakobeus. Obe školy fungovali až do roku 1944.
Vyučovanie už na Štátnej ľudovej škole, nazývanej aj Obecná škola, sa začalo o rok neskôr. Riaditeľom sa stal Juraj Labaj. V roku 1949 bola v Soli otvorená Stredná škola. Problém s priestorom na vyučovanie sa riešil tak, že z obce Davidov bol dovezený drevený školský barak. Do neho bola umiestnená stredná škola, ktorú po skončení národnej školy navštevovali aj žiaci z Jastrabia, Rudlova, Hlinného, Čaklova, Zámutova. Za riaditeľa Strednej školy bol menovaný Karol Mláka a na národnej škole bol riaditeľom Juraj Labaj.
Podmienky na vyučovanie boli zlé. Do dreveného baraku zatekalo, v zime sa nedal vykúriť. Naliehania a prosby boli vypočuré v roku 1956, kedy bol slávnostne položený základný kameň novej školskej budovy. Novým riaditeľom sa stal František Urban, ktorý ož o rok privítal žiakov v novovystavanej škole. V nej sa učí dodnes.
V školskom roku bol menovaný nový riaditeľ Róbert Jevín. Tento rok úspešne reprezentovali žiaci školu v recitátorskrj súťaži Hviezdoslavov Kubín. Zahanbiť sa nedal ani spevácký súbor Domovina.
Kvôli vysokému počtu žiakov sa v tom období vyučovalo dvojsmenne.
V roku 1969 sa stal riaditeľom Jozef Tokár. Opäť sa objavil problém s nedostatkom priestorov. Ten mala vyriešiť prístavba osemtriednej školy v roku 1971. Dokončená bola o dva roky
neskôr.
Po „nežnej“ revolúcii (1989) nenastali zmeny len v celej spoločnosti, ale aj na našej škole. Za riaditeľa bol zvolený Ján Baran . V školskom roku 1990/91 sa odstránilo dvojsmenné vyučovanie tým, že sa odčlenila skupina žiakov z Čalkova a Zámutova.
V školskom roku 1996 bol za riaditeľa menovaný Pavol Antol. Dodnes zastáva túto funkciu.
Brány našej školy opustili aj žiaci, ktorí sa svojou usilovnosťou dostali do povedomia širokej verejnosti.
• Ján Figeľ (eurokomisár) – člen európskej komisie, zodpovedný za vzdelávanie, odbornú prípravu a mládež
• Ján Janok – štátny inšpektor pre leteckú dopravu
• Marcel Maskaľ – pracovník investičnej banky v Londýne
• Vladimír Kmec – evanjelický farár; momentálne pôsobieci v Mongolsku
• Andrea Kerestešová – pôsobí v reklame a má vlastnú reláciu na STV 2