Profil školy História školy v rokoch Fotografie Staré logo školy Digitalizované Nové Logo Školy OBNOVA A REKONŠTRUKCIA ZÁKLADNEJ ŠKOLY SOĽ 50 výročie školy 60. výročie Základnej školy Soľ Ohlasy na 60. výročie školy

50 výročie školy

Začiatky našej školy siahajú až do roku 1600, kedy sa zachovali správy o postavení katolíckej školy a fary. Katolícka škola je písomne doložená z r 1771. Vtedy sa v nej učili čítať a písať štyria žiaci.
V Soli existovala aj evanjelická škola, ktorá ja doložená k roku 1620. Na nej pôsobil aj slávny český a slovenský spisovateľ a historik Jakob Jakobeus. Obe školy fungovali až do roku 1944.
Vyučovanie už na Štátnej ľudovej škole, nazývanej aj Obecná škola, sa začalo o rok neskôr. Riaditeľom sa stal Juraj Labaj. V roku 1949 bola v Soli otvorená Stredná škola. Problém s priestorom na vyučovanie sa riešil tak, že z obce Davidov bol dovezený drevený školský barak. Do neho bola umiestnená stredná škola, ktorú po skončení národnej školy navštevovali aj žiaci z Jastrabia, Rudlova, Hlinného, Čaklova, Zámutova. Za riaditeľa Strednej školy bol menovaný Karol Mláka a na národnej škole bol riaditeľom Juraj Labaj.
Podmienky na vyučovanie boli zlé. Do dreveného baraku zatekalo, v zime sa nedal vykúriť. Naliehania a prosby boli vypočuré v roku 1956, kedy bol slávnostne položený základný kameň novej školskej budovy. Novým riaditeľom sa stal František Urban, ktorý ož o rok privítal žiakov v novovystavanej škole. V nej sa učí dodnes.
V školskom roku bol menovaný nový riaditeľ Róbert Jevín. Tento rok úspešne reprezentovali žiaci školu v recitátorskrj súťaži Hviezdoslavov Kubín. Zahanbiť sa nedal ani spevácký súbor Domovina.
Kvôli vysokému počtu žiakov sa v tom období vyučovalo dvojsmenne.
V roku 1969 sa stal riaditeľom Jozef Tokár. Opäť sa objavil problém s nedostatkom priestorov. Ten mala vyriešiť prístavba osemtriednej školy v roku 1971. Dokončená bola o dva roky
neskôr.
Po „nežnej“ revolúcii (1989) nenastali zmeny len v celej spoločnosti, ale aj na našej škole. Za riaditeľa bol zvolený Ján Baran . V školskom roku 1990/91 sa odstránilo dvojsmenné vyučovanie tým, že sa odčlenila skupina žiakov z Čalkova a Zámutova.
V školskom roku 1996 bol za riaditeľa menovaný Pavol Antol. Dodnes zastáva túto funkciu.
Brány našej školy opustili aj žiaci, ktorí sa svojou usilovnosťou dostali do povedomia širokej verejnosti.
• Ján Figeľ (eurokomisár) – člen európskej komisie, zodpovedný za vzdelávanie, odbornú prípravu a mládež
• Ján Janok – štátny inšpektor pre leteckú dopravu
• Marcel Maskaľ – pracovník investičnej banky v Londýne