Profil školy História školy v rokoch Fotografie Staré logo školy Digitalizované Nové Logo Školy OBNOVA A REKONŠTRUKCIA ZÁKLADNEJ ŠKOLY SOĽ 50 výročie školy 60. výročie Základnej školy Soľ Ohlasy na 60. výročie školy

60. výročie Základnej školy Soľ

Školský rok 2017/2018 je pre našu školu výnimočný. Pripomíname si 60 rokov od chvíle, keď sa jej brány otvorili po prvýkrát a do jej lavíc zasadli prví žiaci.

Začalo sa to vtedy, keď sa písal rok 1949. Cez letné prázdniny bol z obce Davidov dovezený drevený školský barak, v ktorom bola od 1. septembra umiestnená stredná škola.

Podľa druhého školského zákona z roku 1953 bola v obci zriadená osemročná stredná škola, ktorá však zápasila s priestormi. V drevenom baraku sa nachádzali štyri triedy a zborovňa. Priestory boli nevyhovujúce. Nadriadené orgány obce  tak adresovali v roku 1955 list do Prešova i do Bratislavy. Žiadali v ňom  výstavbu  9-triednej osemročnej strednej školy. Ich žiadosti vyhoveli, a tak sa 1. máj 1956 navždy zapísal do sŕdc občanov tunajšej obce. V tento deň bol položený základný kameň novej školskej budovy v Soli. Stavebné práce trvali iba jeden rok. Stavebný dozor vykonával rodák zo Soli, Ján Manduľák.

Školský rok 1957/58  začal rozdelením tried do novej modernej poschodovej budovy, ktorá sa dostala do centra pozornosti viacerých delegácií, ktoré prichádzali do obce.

V 70-tych rokoch sa naďalej rozvíjala výstavba. V rámci školskej budovy bola dokončená prístavba ôsmych tried, izba hospodárskych premien, školské dielne a skleník. V roku 1987 bolo v areáli základnej školy dokončené dopravné ihrisko a v roku 1989 aj školský športový areál.

Od vzniku školy  sa počet žiakov zvyšoval, a preto sa začalo vyučovať v dvoch zmenách. Dvojzmenné vyučovanie sa po dlhých rokoch podarilo odstrániť až v školskom roku 1990/91.

V tomto školskom roku našu školu navštevuje 469 žiakov. Škola má 42 pedagogických a 11 nepedagogických zamestnancov. Tí sa každý deň snažia odovzdať našim žiakov cenné vedomosti, o ktoré ich nik nemôže pripraviť. Cenné vedomosti, ktoré nie sú dôležité len kvôli známkam. Preto sa aj škola nesie v duchu hesla: „Neučíme sa pre školu, ale pre život.“

Dlhoročná existencia školy je opradená bohatou históriou. Svedčí o tom veľké množstvo absolventov, podujatí a úspechov. I v súčasnosti žije škola aktívne a zapája sa do rôznych projektov, súťaží, ba i do charitatívnych akcií. Dôkazom toho všetkého je aj publikácia, ktorú škola vydala pri príležitosti svojho významného výročia. Ponúka pohľad na školu od jej počiatku až po súčasnosť. Prináša spomienky bývalých absolventov aj zamestnancov školy.  Prelínajú sa v nej fotografie z minulosti, spájajú sa s tými súčasnými a dokumentujú, ako sa  škola zrodila, postupne rástla a dospela až k súčasnému stavu. S publikáciou sa môže oboznámiť každý, v printovej podobe ju možno nájsť v našej okresnej knižnici a v elektronickej podobe zasa na našej webovej stránke.

60 rokov je úctyhodný vek, jubilujúca škola je už zrelá dáma a do jej spomienok sa už veľa zmestí. Práve jubileum je ten najvhodnejší čas na obnovenie spomienok, na vzácne stretnutia, na slávnostné chvíle, ktoré sa uskutočnili 11. mája. Pozvaní hostia vstúpili na pôdu školy v dopoludňajších hodinách, aby si prezreli školu zblízka. Čakali ich vyzdobené  triedy, predmetové učebne, dielne, knižnica, zborovňa, kancelárie, no najmä sa na nich tešili učitelia, ktorí si dennodenne plnia svoje pedagogické povinnosti práve v tejto škole.

Po prehliadke školy, ktorú prítomní zhodnotili nielen ako jubilujúcu, multikultúrnu, zrelú a modernú, ale aj takú, ktorá sa vyvíja, napreduje a drží krok s dobou, sa hostia presunuli do Kultúrneho domu v Soli, kde program osláv pokračoval obedom a slávnostnou akadémiou. Tú si pre hostí pripravili talentovaní žiaci pod vedením svojich šikovných pani učiteliek. V programe nechýbal tanec, spev, hovorené slovo, no i krátke videá, prostredníctvom ktorých sa hostia mohli dozvedieť, čo všetko museli žiaci zvládnuť, aby mohli hrdo stáť na javisku. Program pozostával z rôznych prvkov. Prítomných potešili detské letné hry, folklórny i rómsky tanec, vypočuli si aktuálne piesne, zakúsili aj školskú atmosféru prostredníctvom jej divadelného stvárnenia a spolu s účinkujúcimi si zaspievali záverečnú pieseň, v ktorej sa ukrývalo aj posolstvo, že príbeh školy sa nekončí, pokračuje ďalej a ďalej sa bude škola snažiť byť školou, ktorá vzdeláva, vychováva, obohacuje, teší a v neposlednom rade hrdo reprezentuje obec, v ktorej sa nachádza.

V závere sa chceme poďakovať všetkým, ktorí navštívili v tento slávnostný deň našu školu, všetkým, ktorí sa zaslúžili o to, že na tento deň budeme ešte dlho spomínať.