Profil školy História školy v rokoch Fotografie Staré logo školy Digitalizované Nové Logo Školy OBNOVA A REKONŠTRUKCIA ZÁKLADNEJ ŠKOLY SOĽ 50 výročie školy 60. výročie Základnej školy Soľ Ohlasy na 60. výročie školy Súčastnosť

Súčastnosť

ZákladnÁ školA Soľ 53

Súčasný edukačný proces v Základnej škole Soľ 53 prebieha v plne organizovanej deväťročnej základnej škole. Jej kapacita je približne 600 žiakov, v súčasnosti ju navštevuje 440 žiakov.

V aktuálnom školskom roku 2023/2024 je v škole zriadených 24 tried. Na prvom stupni je to 9  tried  a na druhom stupni  15 tried.  Z uvedeného počtu sú v škole  4 špeciálne triedy.

Počet tried a žiakov sa počas  jednotlivých školských rokov mení. Závisí to od mnohých faktorov, ako napr.  koľko žiakov nastúpi do prvého ročníka alebo koľko žiakov príde z okolitých obcí do piateho ročníka a pod. Vývoj počtu žiakov a tried za posledných päť rokov prezentuje  nasledujúca tabuľka 1.

Tabuľka 1 Počet žiakov a tried za posledných päť rokov

Školský rok

Počet žiakov školy

Počet tried v škole

468

463

456

446

23

440

24

Ako ukazuje tabuľka 1 počet žiakov v našej škole má klesajúcu tendenciu. Tento nepriaznivý vývoj je spôsobený na jednej strane demografickým vývojom v SR, ktorý už niekoľko rokov zaznamenáva postupný pokles novonarodených detí, na strane druhej je spôsobený odchodom žiakov do mestských škôl či do zahraničia.

Základnú školu v Soli navštevujú okrem žiakov z obce Soľ, ktorí tu plnia povinnú školskú dochádzku od 1. ročníka,  aj žiaci z obce Hlinné, Jastrabie n/T a Rudlov, a to od 5. ročníka po 9-ty. Žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia tvoria súčasť takmer každej triedy. Ide o viac ako 80 % z celkového počtu žiakov. Dvakrát v školskom roku dostávajú zdarma učebné pomôcky. Zdarma je aj obed, ktorí majú nielen žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia, ale všetci žiaci školy.

V škole je zriadené jedno oddelenie školského klubu detí, školská jedáleň s výdajňou jedla a v priestoroch školy sa nachádza aj obecná knižnica.

Školský areál pozostáva z 2 budov, ktoré sú spojené spojovacou chodbou. Škola bola zrekonštruovaná. Počas rekonštrukcie sa vykonali následné úpravy: výmena okien, celková rekonštrukcia strechy, úprava podláh, zateplenie fasády, rekonštrukcia sociálnych zariadení, vymaľovanie interiéru. Okrem toho sa, v priebehu posledných rokov, uskutočnila úprava a revitalizácia vstupného areálu vrátane asfaltovania školského dvora a priľahlých komunikácií, osadili sa nové lavičky a studňa, uskutočnila sa kompletná rekonštrukcia telocvične (výmena obkladu a podlahy) a  pribudli nástenné maľby a drevený obklad na chodbe k nej, nastala výmena dverí  a podlahy vo vestibule školy, ako aj výmena podlahy na 1. a 2. poschodí starej budovy, kde pribudli oddychové zóny, uskutočnila sa kompletná výmena a rekonštrukcia kanalizačného potrubia.

Do nového šatu sa obliekla aj školská kuchyňa, ktorá pred rokom prešla kompletnou prestavbou, a to od rozvodov, cez nové obklady a dlažbu, znížené stropy, maľby, okná a dvere. Do kuchyne pribudli aj nasledujúce zariadenia: nový kotol, nová umývačka riadu, nový digestor a v pláne je aj výmena konvektomatu.

V nočných hodinách z 10 . na 11. marca 2022  postihla našu školu veľká tragédia v podobe požiaru skladu peletiek v zadnej časti školy. Vďaka skorému nahláseniu, rýchlemu a odbornému zásahu profesionálnych i dobrovoľných hasičov nedošlo ešte k väčším škodám na majetku školy.  Je šťastie,  že škola mala, okrem peletiek, aj ďalší zdroj vykurovania, a tak mohlo vyučovanie prebiehať aj naďalej. No je nevyhnutné podotknúť, že takéto vykurovanie nás stálo omnoho viac finančných prostriedkov ako by to bolo v prípade vykurovania peletkami. Stojíme teda pred výzvou, aby sme dokázali nájsť novší a ekonomicky prijateľnejší zdroj vykurovania.

Napriek uvedeným nepríjemnostiam sa nám darí byť školou, ktorá je ekologická. V školskej jedálni máme 4 kompostery, ktoré premieňajú kuchynský odpad na rašelinu.  Na škole prebieha separovaný zber odpadu. Klasicke žiarovky a žiarivky boli nahradené led svietidlami. Klasické počítače sme nahradili Sino technológiou, ktorá nám tiež ušetrí množstvo odobranej elektrickej energie. Ďalším dôkazom, že sme akologický sú aj fotovotaické panely a 30 KW zariadenie na výrobu elektrickej energie zo slnka, ktoré škola získala v spolupráci s OcÚ Soľ.

V súčasnej dobe má škola 54 zamestnancov, z toho je 42 pedagogických (6 asistenti) a 12 nepedagogických zamestnancov. Kolektív tvoria prevažne ženy. Veková skladba kolektívu je vyhovujúca, približne polovica pedagógov má približne 40 rokov. Takmer všetci sú kvalifikovaní s niekoľkoročnou pedagogickou praxou a spĺňajú pedagogickú a odbornú spôsobilosť pre daný typ školy. Škola zamestnáva jednu vychovávateľku ŠKD.